Parası Olanlar, Faizler Sizin İştahınızı Kabarta Bilir! Bankalar Yeniden Canlanma İçin Cazip Teklifler Sunuyor

Merkez Bankası’nın TL zorunlu karşılıklara faiz ödemeye başlaması bankaların iştahını kabartıyor. Bankalar, Merkez Bankası’nın belirlediği TL mevduat hedeflerini tutturmak için yüksek hacimli mevduat hesaplarına yüzde 65 faiz oranıyla TL mevduat veriyor.

BANKALARIN TL MEVDUAT FAİZLERİ ARTIYOR

Mevduat faizlerindeki yükseliş trendi devam ediyor. Bankaların Merkez Bankası’nın TL zorunlu karşılıklara ödeyeceği faizi alabilmek için geçici olarak yüksek faizle TL mevduat topladığına dikkat çekiliyor. Son olarak şubat ayının başında Merkez Bankası’nın TL mevduat payının artırılması ve KKM’den TL mevduata geçişi özendirmek amacıyla uygulamaya aldığı TL zorunlu karşılıklara nema ödenmesi uygulaması meyvelerini vermeye başladı.

TL MEVDUAT FAİZLERİ YÜKSELDİ

1-3 ay vadeli TL mevduat faizlerinde ortalama oran 16 Şubat haftasında bir önceki haftaya göre 1,10 puanlık artışla yüzde 52,03’e yükselerek 21 yılın zirvesine yaklaştı. TL mevduat faizleri son olarak 22 Aralık 2023 haftasında yüzde 52,60 faiz oranıyla 21 yılın zirvesine çıkmıştı. Yeni yılla birlikte mevduat faizlerinde düşüş yaşanmış, ancak şimdi tekrar yükseliş eğiliminde.

BANKALAR YÜKSEK FAİZLE TL MEVDUAT TOPLUYOR

Bankalar, gelir hedeflerini tutturmak için her ayın son cuma günü hesap kapama yaparken, geçtiğimiz hafta 10 milyon TL ve üzerindeki büyüklükteki hesaplara yüzde 65’e kadar yüksek faizli TL mevduat verdi. Bu uygulamadan ciddi gelir elde eden bankalar, TL mevduat faizlerini daha da yukarı taşıyor.

TOPLAM MEVDUAT ARTIYOR, TL MEVDUATI YÜKSEK

16 Şubat haftasında bankacılık sektörünün toplam mevduatı 209 milyar 266 milyon 706 bin lira artarak 15 trilyon 487 milyar 63 milyon 696 bin liraya yükseldi. Bu dönemde TL cinsi mevduat yüzde 2,43 artışla 8 trilyon 846 milyar 704 milyon 980 bin lira, yabancı para cinsinden mevduat ise yüzde 0,03 artışla 6 trilyon 17 milyar 998 milyon 482 bin lira oldu.

DÖVİZ DÖNÜŞÜMLÜ KKM’LERE EK FAİZ VERİLİYOR

Döviz dönüşümlü KKM’lerde yeni hesap açılışları ve vade sonunda yenileme devam ederken, bankalar bu hesaplara yüzde 36 civarında faiz veriyor. Ayrıca, döviz dönüşümlü KKM’lerde vadeye ve tutara göre değişmekle birlikte yüzde 1-5 arasında ek getiri sunuluyor.

ZORUNLU KARŞILIK ORANI ARTIRILDI

Son olarak Zorunlu Karşılıklar Tebliği’nde yapılan değişiklikle, Merkez Bankası, TL zorunlu karşılıklara nema ödemeye başladı. Bu durum, bankaların katılım bankaları için belirlenen kısım için indirim uygulaması yapmasını sağlayacak.

KKM HESAPLARINDA DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun verilerine göre, kur korumalı mevduatta geçen hafta 24,5 milyar lira düşüş oldu. Bu düşüş, 6 ayda toplamda 1 trilyon liraya yaklaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x