Dünyanın tek yüzer santrali, enerji üretiminin 4’üncü yılında

19 Aralık 2019 tarihinde, dünyanın tek yüzer nükleer güç santrali ilk kez Batı Çukotka’daki özerk Chaun-Bilibino enerji merkezin şebekesine bağlanmıştı. 

Dünyanın tek yüzer santrali Akademik Lomonosov’un Batı Çukotka’daki özerk Chaun-Bilibino enerji merkezi şebekesine bağlanmasının üzerinden 4 yıl geçti. Saygın dergiler arasında yer alan Power, 2019’da ilk yüzer nükleer santralin şebekeye bağlanmasını nükleer enerji alanında yılın en önemli olaylarından biri olarak nitelendirmişti. Ertesi yıl ise yüzer nükleer güç santrali, Asya Enerji Ödülleri’nde 2020’nin en iyi nükleer güç santrali olarak prestijli bir ödüle layık görülmüştü.

19 Aralık’ta yüzer nükleer güç santrali Akademik Lomonosov yüzer güç ünitesinin ilk reaktörünün planlı bakımı da tamamlandı. Bu yıl, reaktör güvenilirliğini ve güvenliğini arttırmayı amaçlayan bakım faaliyetleri, Pevek kentinin ana limanında bulunan yüzer nükleer güç santralinde ilk kez yapılan güvenli yakıt ikmalini de içeriyordu. 2024’te, Akademik Lomonosov’un sol tarafındaki reaktöre yakıt ikmalini de içeren bakım çalışmaları yapılacak. 

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’un elektrik enerjisi bölümü Rosenergoatom’un projesi olan yüzer nükleer termik santrali, şebekeye bağlanmasından bu yana Çukotka Özerk Bölgesi’nin Chaun-Bilibino enerji merkezi şebekesine yaklaşık 722 milyon kW/saat elektrik sağladı. 

Yüzer nükleer güç santralinin Direktörü Viktor Elagin, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bugün yüzer güç santrali, Çukotka’nın Chaunsky ve Bilibinsky bölgelerinin ekonomik kalkınması için elverişli koşullar yaratmaya devam ediyor. Şu anda tüm özerk enerji merkezinin ihtiyacının %55’inden fazlasını karşılıyoruz ve Bilibino Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) üretimi de hesaba katıldığında nükleer üretimin payının %88’e ulaştığını söyleyebiliriz.”

Yüzer güç santrali bölgede Baimsk cevher bölgesinin ana yataklarında tam ölçekli üretim için enerji üssü olma görevi de görüyor. Yüzer güç santralinin enerjisinin tüketicileri arasında en büyük yatak olan ve gelecek vaat eden Baimsky madencilik ve işleme tesisinin temelini oluşturan Peschanka da yer alıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x